Turbo

Turbo Arıza Yaparsa Motora Zarar Verir mi?

Turbo Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Birçok araç modelimde karşımıza çıkan turbo şarjlar, araçlarda motoru güçlendirerek çekiş gücünü artırır ve yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Hava beslemesi olarak adlandırılan bu sistem, egzoz borusunda çıkış yapacak gazı bünyesindeki pervaneler aracılığı ile tekrar yanma odasına gönderir. Bu sayede motor, zengin içerikli hava karışımı ile tekrar belirli derecede yakıtla buluşmuş olur. Fazla yakıt çekiş gücünde artış meydana getirir ve diğer anlamıyla aracın torku yükseltilmiş olur.

Turbo şarjlar aslında düşük hacimli bir motordan daha fazla performans alınmasına etkili sistemlerdir. Örneğin ağır kasaya sahip ancak motor hacmi 0.9 litre olan bir aracın yüksek tork elde edilmesi ile zorlu engellerin üstesinden gelir. Bir yandan tork yükseltilir diğer yandan ise yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Turbo şarj sistemleri hakkında bu tür bilgiler verdikten sonra şimdi merak edilen başka bir konuya değinelim. Turbo arıza yaparsa motora zarar verir mi? bu soruya cevap bulmaya çalışalım.

Turbo Şarj Arıza Yaparsa Motora Zarar Verir Mi?

Genel olarak bakıldığında bu sorunun cevabı zarar vermediği şeklindedir. Ancak biraz daha değinmek gerekirse öncelikle turboda meydana gelen bir arızanın motorun yanma veriminde düşüş meydana getirdiğini söylemek gerekir. Motor çekişinin düşmesi ile aynı anda yakıt sarfiyatı da artış gösterir. Yakıt artışı ve motor çekişinde yaşanan düşüşten dolayı turbo şarjda bir arıza oluştuğunu tespit etmekte mümkündür. Arızalanan turbonun motora direkt olarak zarar verdiğini söylemek yanlış olur.

Ancak hava beslemesinin yeterli gelmemesi ve odadaki kötü yanma motorun titreşimli bir çalışma moduna girmesine neden olur. Titreşimli çalışan motorda ise piston, subap ve biyel sistemi olumsuz etkilenecektir. Görüldüğü gibi motor direkt olarak hasar görmese de aksamdaki işleyişin eksikliği motorun zarara uğramasına neden olabilmektedir.

Yakıt Kirliliği Turbo Şarj İçin Risk Oluşturur!

Diğer yandan turbo şarjda oluşan arıza egzoz sistemi üzerinde de bazı olumsuz etkiler meydana getirir. Hatta meydana gelen arızanın direkt olarak bu sisteme zarar vereceğini söylemeden geçmeyelim. Turbo arızası sonucu egzoz sistemi üzerinde görülebilecek problem emisyon artışı ile ortaya çıkar. Bunun yanında egzoz gazı içerisinde yer alan partikül ve çeşitli bileşenlerde de artış gözlenir. Egzoz emisyonunda artış meydana gelmesi katalitik konvertör ve dizel partikül filtrelerine ciddi oranda zarar verir.

Turbo şarjlarda olası bir arıza ile karşılaşmamak için motor her zaman yeterli bir şekilde yağlanmalı ve bu yağ kaliteli bir markadan seçilmelidir. Bunun yanında yağ değişimi her zaman için zamanında yapılmalıdır. Yüksek devirli bir yolculuk sonrasında araç direkt olarak stop edilmemeli ve birkaç dakika kadar araç rölantide çalıştırılmaya devam edilmelidir. Aksi taktirde hızla dönmekte olan turbo şarj mili üzerinde yağlama durur ve kesilen yağlama sonucunda turboda çeşitli arızalar meydana gelebilir. Mil, mil yatakları ve burçların aşınmaması için turbodaki yağlamanın birden kesilmemesi önemli bir husustur.