Turbo

Aracınızın Turbo Değişimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda üretilen araç modellerinin pek çoğunda yer alan turbo şarj sitemleri, bulundukları araç için çeşitli faydaları olan bir parçadır. Turbo şarjlar sayesinde bir aracın motoru düşük hacimliyse daha fazla güç almak mümkündür. Yani araç düşük hacimli bir motor bulundursa dahi motor gücünü yükseltmek turbo ile mümkündür. Ayrıca turbo şarjın başka bir özelliği de yakıt tüketimine ciddi oranda katkılar sunmasıdır. Motorda çekiş gücünü artıran bu sistemler ile daha düşük oranda yakıt tüketimi gerçekleştirmekte mümkündür. Peki, turbo değişimi nasıl yapılır? ya da hangi durumlarda turbo değiştirilmesi gerekir? birlikte inceleyelim.

Turbo Değişimi Nasıl Yapılır?Turbo Değişimi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Öncelikle turbo değişimi yapmadan önce turbonun onarılıp onarılamayacağı tespit edilmelidir. Eğer tamir edilemeyecek bir durum varsa değişi zorunludur. Bu yüzden turbo şarj tamir edilemiyorsa son çare değişim olarak görülmektedir. Değişime sebep olan başlıca arızalardan biri türbin ya da kompresör pervanelerinde oluşan kırılmalar ya da aşınmalar olabilir. Pervanelerde yaşanması bu olası durum katı parçacıkların pervanelere çarpası sonucunda meydana gelir.

Diğer yandan zamanında yağ değişimi turbolar için önemli bir konumda yer alır. Yetersiz yağlanma ve yağ eksilmesi de mil ve yataklarda sürtünme meydana getirerek aşınmalara neden olur ve bunun sonucunda turboda arızalar oluşabilir. Ortaya çıkan arızanın geri dönüşü olmadığı durumlarda turbonun değiştirilmesi gerekir.

Bunların yanı sıra yağ kanallarında tıkanma gibi sorunlar da turbo değişiminin nedenler arasında yer alabilir. Yetkili servis uygun gördüğü durumlarda turbonun değişimini zorunlu tutabilir. Yağ kanallarının tıkanması basit bir problem olarak görülür. Ancak problemi basite indirgemeden önce kanalların neden ve nasıl tıkandığı öğrenilmelidir. Yani kanalların yağ ile tıkanması sonucu tiner ya da basınçla tıkanıklığın giderilebileceği düşünülebilir. Ama bazen sorun göründüğü kadar basit değildir. Bu yüzden yağın kanalları tıkamasının başka bir nedeni varsa ortaya çıkan bu durum turbo değişimini zorunlu kılabilir.

Turbo Şarj Değişimi Nasıl Yapılır?

Eğer turbo şarj sisteminde meydana gelen arıza tamir edilemeyecek durumda ise turbo değişimi zorunludur. Eğer turbo revize edilemiyorsa değiştirilmeli ve araçta ortaya çıkabilecek olası arızların önüne geçilmelidir.

Turbo değişimleri genelde araçların kendi yetkili servisleri tarafından yapılır. Değişimin yetkili servis tarafından yapılması da önemlidir. Çünkü her araç kendi yetkili servisinde sorunsuz bakım ve onarımdan geçer. Aynı şekilde aracın diğer parça ve aksamları da yine kendi yetkili servisi tarafından değiştirilmelidir.

Bunların yanı sıra turbodan gelen çeşitli sesler, garanti kapsamında yer alan araçta turbo değişimi sonucu ortadan kalkabilir. Bu tür durumlarda markalar öncelikle aracın sahibinden onay alır. Kullanıcı onay verirse turbo değişimi için yeni turbonun servise gelmesi beklenir. Turbonun servise ulaşmasının ardından ortalama 1 ya da 2 gün içerisinde daha doğrusu servis yoğunluğuna göre turbo değişimi gerçekleştirilir.